Wspólne przeszkody diety keto i jak je pokonać

Going keto i przewartościowanie swojej diety może być wyzwaniem. Dobra wiadomość jest taka, że nie jesteś sam! Istnieje wiele przeszkód, które możesz napotkać podczas obcinania węglowodanów. Oto kilka z najczęstszych problemów na diecie keto - i jak je pokonać. Żegnaj, mgło mózgu!

"Umieram z głodu!"

Po pierwsze, sprawdź, czy jesz wystarczająco dużo tłuszczu. Może wydawać się sprzeczne z intuicją, aby jeść więcej tłuszczu podczas próby utraty tłuszczu - ale jest to niezbędne. Bez węglowodanów, tłuszcz jest twoim głównym źródłem energii. Upewnij się również, że podbijasz białko w swoich posiłkach. "Zarówno tłuszcz, jak i białko przyczyniają się do zdolności żywności do inicjowania i utrzymywania sytości", wyjaśnia dietetyk THR1VE Shannon Young. "Upewnienie się, że twoje posiłki zawierają odpowiednią ilość białka i tłuszczu, pomoże wyeliminować głód i stworzyć długotrwałe poczucie zadowolenia". Wskazówka: jeśli nadal odczuwasz głód, dwukrotnie sprawdź swoje cele dotyczące makroskładników i kalorii, aby upewnić się, że jesz wystarczająco dużo każdego dnia.

"Nie mam energii, aby trenować".

Podczas przechodzenia na ketozę możesz doświadczyć spadku energii przez pierwszy tydzień lub tak. Ważne jest jednak, aby nie pomijać całkowicie treningów. Wystarczy zmniejszyć intensywność treningu - tzn. zmniejszyć ciężar, czas lub wysiłek. Więcej ruchu faktycznie doda Ci energii. Pamiętaj też, że Twój organizm szybko przestawi się na źródło energii, jakim jest zmagazynowana tkanka tłuszczowa - znacznie bardziej stabilne źródło niż węglowodany. Idealne, prawda?

"Mam mgłę mózgową".

To ta rozmyta, niejasna, drażliwa mieszanka, która może się ustawić podczas przechodzenia na keto. Pierwszy krok: sprawdź, czy to nie jest odwodnienie. Jest to powszechne podczas cięcia węglowodanów. "Ponad 70% twojego ciała składa się z wody, a każda funkcja w organizmie zależy od wody, w tym działania mózgu i układu nerwowego", wyjaśnia Young. "Niespożywanie wystarczającej ilości wody może przyczynić się do problemów z koncentracją, pamięcią, mgłą mózgową i zmęczeniem". Cel? Dwa litry dziennie, minimum. Dodatkowe, jeśli ćwiczysz. Inne sposoby na oczyszczenie tej mgły obejmują - po raz kolejny - zwiększenie spożycia tłuszczu. "Twój mózg składa się głównie z tłuszczu i wymaga stałej dostawy niezbędnych kwasów tłuszczowych, aby działać prawidłowo i płynnie", mówi Young.

Olej MCT może również pomóc. Twój mózg nie może magazynować energii, więc potrzebuje stałego zasilania, które zwykle dostarczane jest przez węglowodany. Ale kiedy trenujesz swoje ciało, aby używać tłuszczu jako paliwa zamiast tego, wątroba rozbija tłuszcz w organizmie, aby wytworzyć ketony. "Ketony łatwo przekraczają barierę krew-mózg, aby dostarczyć energię do mózgu. Podczas stosowania diety low-carb tłuszcze średniołańcuchowe w oleju MCT podnoszą poziom ketonów we krwi, zapewniając natychmiastowe źródło energii dla mózgu" - radzi Young.

"Mam ochotę na chleb/cukry/czekoladę..."

Zadaj sobie kilka pytań. Czy to naprawdę węglowodany, których pragniesz, czy też twoje ciało ma ochotę na coś zupełnie innego? Tzn. możesz myśleć, że twoje ciało prosi o cukier, ale tak naprawdę jest po prostu odwodnione? "Innym pytaniem, które należy zadać, jest to, dlaczego myślisz, że chcesz tych pokarmów?", Mówi Young.

"Czy jesteś znudzony? Zestresowany? Zmęczony? Tylko pójście na krótki spacer lub de-stresowanie się poprzez aktywność taką jak medytacja może szybko wyeliminować te uczucia. Wystarczy 4-5 dni, aby Twoje ciało przystosowało się do tych zmian, a gdy nie będzie już uzależnione od tych słodkich smakołyków, zachcianki staną się o wiele rzadsze."

Jest światło na końcu tunelu!

Autor

Małgorzata Ochocka

Redakcja dabrowskiejdieta.pl

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

E-mail: kontakt@dabrowskiejdieta.pl

Witaj na naszym blogu żywieniowym! Sprawdź nasze artykuły i porady dotyczące zdrowego odżywiania i zdrowych nawyków żywieniowych, a także wszelkiego rodzaju diety i porady zdrowotne. Zapraszamy do lektury!