6 korzyści zdrowotnych wynikających z przyjmowania suplementów kolagenowych

Kolagen jest najobficiej występującym białkiem w organizmie człowieka. Jego włóknista struktura tworzy tkankę łączną. Jak sama nazwa wskazuje, tkanka ta łączy inne tkanki i jest istotnym składnikiem kości, skóry, mięśni, ścięgien i chrząstek. Ludzie stają się świadomi istnienia kolagenu wraz z wiekiem. Dzieje się tak prawdopodobnie ze względu na jego potencjał w zakresie odwracania skutków starzenia się. Z wiekiem nasz organizm zaczyna produkować mniej kolagenu. W związku z tym kolagen staje się niezbędny w pielęgnacji skóry. Jednak korzyści płynące ze stosowania kolagenu wykraczają daleko poza tworzenie pięknej skóry. W tym artykule omówiono korzyści płynące ze stosowania suplementów kolagenowych i nie tylko.

Rodzaje kolagenu

Jako podstawowy składnik tkanki łącznej, kolagen jest obecny w mięśniach, kościach, paznokciach, skórze i włosach. Zapewnia on wsparcie strukturalne. Ponadto, służy jako źródło białka w napojach energetycznych i batonach. Nasz organizm wykorzystuje aminokwasy z pokarmów bogatych w białko do produkcji kolagenu. Jednak jego produkcja naturalnie spada wraz z wiekiem.

W ciągu ostatnich kilku lat nastąpił ogromny wzrost sprzedaży suplementów kolagenowych. Większość z tych suplementów jest hydrolizowana. Oznacza to, że rozbijają one kolagen w celu ułatwienia jego wchłaniania. Chociaż w organizmie występuje szesnaście typów kolagenu, około 80-90% z nich to kolagen typu I, II i III.

Kolagen typu I

Kolagen typu I jest najbardziej obficie występującym kolagenem w organizmie człowieka. Jest to grupa długich, ściśle upakowanych włókien występujących w ścięgnach, kościach, zębach, więzadłach i skórze.

Jest on najczęściej badanym kolagenem ze względu na jego niezwykłe korzyści dla skóry. Jednak po 25 roku życia produkcja kolagenu typu I w organizmie spada. Spadek produkcji tego typu prowadzi do powstawania zmarszczek, przerzedzenia włosów, łamliwych paznokci i zwiotczałej skóry.

Kolagen typu II

Kolagen typu II jest wykorzystywany głównie w suplementach i jest niezwykle ważny. Jest on obecny w nosie, uszach i stawach. Kolagen typu II stanowi istotną część chrząstki. Jest on jednak mniej rozpowszechniony niż typ I. Tkanki te występują w postaci krótszych włókien i są korzystne dla zdrowia stawów.

Kolagen typu II zapewnia chrząstkom stawowym elastyczność i wytrzymałość na rozciąganie. Z tego względu jest on często obecny w suplementach diety przeznaczonych dla stawów.

Kolagen typu III

Kolagen typu III jest najważniejszą linią białkową w suplementach na stawy. Jest on obecny w szpiku kostnym wraz z kolagenem typu I i w ten sposób pomaga organizmowi w gojeniu się ran, wspomaga krzepnięcie w miejscach ran i minimalizuje zmarszczki. Jest to drugi pod względem liczebności kolagen w narządach wewnętrznych.

Korzyści wynikające z przyjmowania suplementów kolagenowych

1. Utrzymuje jelita w zdrowiuKolagen

jest bogaty w aminokwasy, które mogą naprawić wyściółkę jelit. Kwasy te są korzystne w leczeniu zaburzeń trawiennych. Zawiera takie aminokwasy, jak hydroksyprolina, prolina i glicyna. Pomagają one poprawić stan tkanki wyściełającej przewód pokarmowy. Ponadto, właściwości uszczelniające kolagenu pomagają w leczeniu zespołu nieszczelnego jelita, czyli stanu spowodowanego nieprawidłową przepuszczalnością jelit.

Ponadto kolagen zmniejsza stan zapalny jelit poprzez równoważenie odpowiedzi jelitowo-immunologicznej. Badanie wykazało, że kolagen wspiera białka ścisłego połączenia. Pomaga im w transporcie składników odżywczych i blokowaniu niepożądanych cząsteczek. Kolagen jest więc idealny do utrzymania zdrowych jelit.

2. Zmniejsza oznaki starzenia się skóry

Proces starzenia się skóry objawia się zmarszczkami, drobnymi liniami, matowością, zwiotczeniem i wypryskami. Suplementy kolagenowe mogą zmniejszyć zmarszczki poprzez nawilżanie skóry. Ponadto badania wykazały, że kolagen poprawia elastyczność skóry.

Suplementy kolagenowe wspomagają syntezę fibryliny i elastyny. Są to białka, które poprawiają strukturę skóry. Ponadto, suplementy kolagenowe zwiększają naturalną syntezę kolagenu w naszym organizmie. Jest to więc podwójna korzyść dla osób pragnących poprawić gęstość i jakość skóry.

3. Zmniejsza ból stawów

Spożywanie łatwo przyswajalnych suplementów kolagenowych może przynieść ulgę w bólu stawów, zwłaszcza w objawach choroby zwyrodnieniowej stawów. W jednym z badań stwierdzono, że 10 gramów kolagenu dziennie wykazuje działanie przeciwbólowe. Dzieje się tak dlatego, że odbudowuje on chrząstkę utraconą w wyniku starzenia się oraz utrzymuje ścięgna i mięśnie razem. Ponadto, kolagen typu II regeneruje chrząstkę stawową w stawach. W rezultacie utrzymuje stawy w zdrowiu i nie powoduje bólu.

4. Zapobiega utracie

kościBadania dowodzą, że kolagen może zapobiegać utracie kości i pomagać w zmniejszeniu osteoporozy. Co więcej, regularne spożywanie suplementów kolagenowych może zwiększyć gęstość mineralną kości, dzięki czemu kości stają się mocniejsze. Ponadto, zwiększa również tworzenie kości. Dlatego przyjmowanie kolagenu jest obiecujące dla zdrowia kości.

5. Wspomaga zdrowie sercaKolagen

utrzymuje strukturę tętnic i zapobiega ich nieprawidłowemu pogrubieniu. W przypadku jego braku tętnice stają się nieelastyczne i mało elastyczne. W rezultacie może to powodować miażdżycę, chorobę serca charakteryzującą się zwężonymi tętnicami. Spożywanie 16 gramów kolagenu dziennie może pomóc w zapobieganiu sztywności tętnic. Tak więc kolagen może pomóc w poprawie zdrowia serca.

6. Przyjazny dla diabetykówWiększość

kolagenu

to proste źródło białka, bez smaku i z minimalną ilością kalorii. W rezultacie dodaje on białka do naszego organizmu, nie wpływając na poziom cukru we krwi, co czyni go bezpiecznym dla diabetyków. Dlatego też suplementy kolagenowe bez dodatków smakowych służą jako źródło białka dla osób cierpiących na cukrzycę.

Badania wykazały, że suplementy kolagenu morskiego mogą zmniejszyć insulinooporność poprzez zwiększenie wrażliwości na insulinę. Kolagen morski pochodzi ze skóry ryb i zawiera wysoki poziom glicyny. Glicyna pozytywnie wpływa na wydzielanie insuliny i stabilizuje poziom cukru we krwi.

Źródła kolagenu

Spożywanie diety bogatej w aminokwasy zapewnia odpowiednią podaż kolagenu. Niektóre naturalne źródła kolagenu to:

  • Żywność wysokobiałkowa: soja, rośliny strączkowe, jaja, mięso, ryby i drób.
  • Bulion z kości zwierzęcych dostarcza dużych ilości kolagenu. Można go przygotować, gotując kości w wodzie z odrobiną octu przez co najmniej 4 godziny.
  • Pokarmyz cynkiem, takie jak skorupiaki, rośliny strączkowe, pełne ziarna i orzechy.
  • Pokarmy bogate w witaminę C: Owoce cytrusowe, papryka, zielenina liściasta, pomidory i jagody również dostarczają kolagenu.
  • Inne produkty spożywcze: Kurczak, ryby, krowy, wołowina, skóra wieprzowa, skóra kurczaka i ryby.

Potrzeba stosowania suplementów kolagenowych

Niestety, kolagen zaczyna ulegać degradacji wraz z wiekiem. Na szybkość jego degradacji wpływa kilka czynników. Na przykład, nasza genetyka sprawia, że z wiekiem kolagen staje się coraz gorszej jakości. Ponadto czynniki środowiskowe, niezdrowy tryb życia, niewłaściwa dieta itp. przyspieszają rozkład kolagenu, ponieważ powodują powstawanie wolnych rodników. Te wolne rodniki powodują wiele uszkodzeń w mechanizmie produkcji kolagenu. W rezultacie nasz organizm potrzebuje suplementów kolagenowych.

Niektóre pokarmy bogate w białko, takie jak jaja, soja, nabiał itp. mogą wspomagać produkcję kolagenu, ponieważ zawierają aminokwasy, z których zbudowany jest kolagen - glicynę, prolinę i hydroksyprolinę. Brakuje jednak badań, które wykazałyby, że spożywanie kolagenu może przynieść bezpośrednie korzyści dla zdrowia skóry lub stawów. Dlatego ludzie wolą przyjmować suplementy kolagenowe.

Sposoby przyjmowania suplementów kolagenowych

Nie ma złej metody spożywania kolagenu. Zaleca się jednak przyjmowanie kolagenu codziennie rano o tej samej porze, aby uzyskać maksymalne korzyści. Nie martw się; nie ma żadnych ograniczeń dotyczących przyjmowania kolagenu w nocy przed snem. Po prostu upewnij się, że przyjmujesz kolagen codziennie, aby zobaczyć zadowalające wyniki.

Ogólnie rzecz biorąc, dzienne dawki kolagenu mogą wynosić około 2,5-10 gramów. Należy jednak pamiętać, aby nie przyjmować więcej niż 15 gramów kolagenu dziennie. W suplementach można przyjmować kolagen w proszku, kapsułkach, gumach lub w płynie.

Płyny

Osoby, które nie preferują spożywania tabletek, mogą przyjmować kolagen w płynie. Można go delikatnie wmasować w skórę twarzy. Innym prostym sposobem jest wymieszanie płynu w szklance wody i wypicie go.

Gumisie

Gumy kolagenowe, zwane również kolagenem do żucia, zawierają niewielką dawkę słodyczy. Jest to idealny wybór dla osób, które nie lubią połykać tabletek. Należy przyjmować 1-2 gumy kolagenowe dziennie.

Proszek

Forma sproszkowana jest najbardziej popularnym sposobem przyjmowania kolagenu ze względu na jego wszechstronność. Możesz dodać miarkę kolagenu w proszku do swojej codziennej diety, po prostu mieszając go z smoothie, wodą, mlekiem lub dowolnym napojem. Ponieważ nie ma on żadnego specyficznego smaku, dodanie sproszkowanego kolagenu do napojów nie spowoduje żadnej różnicy w smaku. Przyjmowanie 1-2 łyżek stołowych kolagenu wystarcza na cały dzień. Wygodne jest również mieszanie sproszkowanego kolagenu z miękkimi pokarmami.

Kapsułki

Kapsułki lub tabletki kolagenowe są wygodne dla starszych osób dorosłych, które chcą dodać dodatkowy kolagen do swojej codziennej diety. Można przyjmować maksymalnie dwie kapsułki kolagenowe dziennie.

Potencjalne wady suplementów kolagenowych

Organizm każdego człowieka reaguje na peptydy kolagenowe w unikalny sposób.

Można

jednak wymienić kilka środków ostrożności, dolegliwości i skutków ubocznych spożywania suplementów kolagenowych:

1. Nieprzyjemny smakPo

spożyciu kolagenu w proszku niektórzy ludzie doświadczyli nieprzyjemnego smaku utrzymującego się w ustach. Silny posmak może być gorzki, pikantny lub zbyt sacharynowy. Ponadto, aromatyzowane mieszanki kolagenowe zawierają substancje słodzące, które mogą nadawać zbyt dużo słodyczy podczas konsumpcji.

2. Rozstrój żołądkaChoć

rzadko, kolagen może powodować wzdęcia, zgagę, uczucie pełności i rozstrój żołądka. Może to być efekt uboczny dodatków lub preparatów obecnych w kolagenie.

3. AlergenyPonieważ

kolagen

jest pozyskiwany z kurczaka, ryb lub wołowiny, może zawierać potencjalne alergeny. Dlatego przed zakupem kolagenu na rynku sprawdź listę składników. Zwracaj również uwagę na substancje, na które jesteś wrażliwy.

4. Brak statusu wegańskiegoNie

ma dostępnego kolagenu pochodzenia roślinnego. Kolagen jest pozyskiwany z tkanek łącznych zwierząt, zwłaszcza ssaków, oraz ze źródeł morskich, takich jak ryby. Dlatego suplementy wegańskie są pozbawione kolagenu. Mogą one jednak zawierać inne substancje, które wspomagają naturalną syntezę kolagenu w naszym organizmie. Dlatego nie można traktować kolagenu jako źródła czystego białka dla ścisłych wegan i wegetarian.

Podsumowanie

Kolagen jest gęsto obecny w tkankach łącznych i jest najobficiej występującym białkiem. Obecnie ludzie doceniają kolagen za jego zdolność do łagodzenia bólu stawów, przywracania zdrowia skóry i wspomagania pracy jelit. Kolagen typu I, typu II i typu III są najbardziej rozpowszechnione w naszym organizmie. Suplementy kolagenowe są dostępne w formie sproszkowanej, kapsułek, do żucia i w płynie. Jednak hydrolizowany kolagen jest o wiele bardziej korzystny ze względu na jego wstępnie strawioną formułę.

Powinieneś być cierpliwy, aby zobaczyć oczekiwane rezultaty działania kolagenu. Może to potrwać od 8 tygodni do 12 miesięcy, aby zaobserwować pożądane efekty. Kolagen wydaje się być bezpieczny i tolerowany przez większość konsumentów. Znajdź czystą formułę, która działa dla Ciebie, aby zapobiec potencjalnym skutkom ubocznym, takim jak alergie i dyskomfort żołądkowy. Ogólnie rzecz biorąc, kolagen zapewnia wiele korzyści zdrowotnych i łagodne ryzyko.

Najczęściej zadawane pytania (FAQs)

Q. Jakie są niebezpieczeństwa związane z przyjmowaniem kolagenu?

A. Przyjmowanie kolagenu jest ogólnie uważane za bezpieczne i zdrowe. Istnieją jednak łagodne skutki uboczne, takie jak rozstrój żołądka, uczucie pełności, utrzymujący się nieprzyjemny posmak i zgaga. Ponadto, ponieważ większość kolagenów pochodzi ze źródeł zwierzęcych, mogą one również zawierać potencjalne alergeny. Niemniej jednak te negatywne skutki nie występują zbyt często.

Q. Która forma kolagenu jest najbardziej skuteczna?

A. Kolagen hydrolizowany jest najbardziej skuteczny, ponieważ posiada wstępnie strawione białka kolagenowe, co ułatwia dalsze trawienie i wchłanianie. Po skutecznym wchłonięciu do naszego krwiobiegu kolagen zaczyna spełniać swoje zadanie.

Q. Czy suplementy kolagenowe są naprawdę tego warte?

A. Tak, najważniejsze jest to, że korzyści wynikające z przyjmowania kolagenu z pewnością przewyższają jego łagodne skutki uboczne. Regularne przyjmowanie kolagenu może poprawić zdrowie skóry, spowolnić proces starzenia się, wzmocnić zdrowie kości i utrzymać chrząstkę. Ponadto, kolagen wspomaga zdrowe jelita.

Q. Czy codzienne przyjmowanie kolagenu jest bezpieczne?

A. Tak, ponieważ kolagen jest nietoksycznym suplementem diety, możesz go spożywać codziennie. Możesz przyjmować 1-2 tabletki lub gumy kolagenowe dziennie przez dłuższy czas. Co więcej, regularne spożywanie suplementów z kolagenem daje szybsze rezultaty przy lepszej skuteczności.

Q. Czy kolagen jest szkodliwy dla nerek?

A. Jeśli przyjmujesz go z umiarem, kolagen nie ma żadnego szkodliwego wpływu na nerki. Jednakże osoby z wysokim ryzykiem rozwoju kamicy nerkowej muszą unikać przyjmowania kolagenu. Dzieje się tak, ponieważ kolagen zawiera pewien rodzaj aminokwasu o nazwie hydroksyprolina. Zwiększa on ilość szczawianów w organizmie. Nadmiar szczawianów przekształca się później w kamienie nerkowe.

Q. Czy suplementy kolagenowe powodują przybieranie na wadze?

A. Nie, kolagen nie powoduje niepożądanego przyrostu wagi. Kolagen jest bogaty w białko, ale zawiera bardzo mało kalorii. Ponieważ nie zawiera nadmiaru kalorii, kolagen nie będzie stymulował przybierania na wadze ani odkładania się tłuszczu.

Q. Jaka żywność zawiera kolagen?

A. Pokarmy takie jak jajka, ryby, kurczak, wołowina i bulion kostny zawierają kolagen. Ponadto pokarmy bogate w witaminę C i cynk, takie jak skorupiaki, zielenina liściasta, papryka, orzechy i pomidory również pomagają nam uzyskać kolagen.

Q. Jakie są objawy zbyt dużej ilości kolagenu?

A. Przyjmowanie zbyt dużej ilości kolagenu sprawia, że skóra staje się grubsza i twarda. W rezultacie pojawiają się na niej oznaki rozciągania. Twardnienie spowodowane nadmiarem kolagenu uszkadza nerki, płuca i serce. Co więcej, może również powodować rozstrój żołądka.

Q. Czy kolagen zagęszcza włosy?

A. Tak. Kolagen wspomaga zagęszczanie włosów poprzez naprawianie uszkodzeń mieszków włosowych i zapobieganie związanemu z wiekiem przerzedzaniu się włosów. Ponadto, służy jako budulec dla wzrostu nowych włosów.

Q. Czy mogę przyjmować multiwitaminy i kolagen razem?

A. Tak, możesz przyjmować multiwitaminy, takie jak witamina C i kolagen razem. Efekty połączenia multiwitamin i kolagenu są bardziej niezwykłe niż przyjmowanie jednego suplementu osobno. Pamiętaj tylko, aby nie przedawkować.

Q. W jakim wieku należy rozpocząć przyjmowanie kolagenu?

A. Możesz spożywać kolagen w dowolnym momencie po dwudziestym roku życia. Ponieważ jednak produkcja kolagenu zaczyna spadać po 20 roku życia, korzystnie jest zacząć od połowy lat dwudziestych.

Q. Czy kolagen pomaga na tłuszcz z brzucha?

A. Kolagen pochodzący z kurczaka może pomóc w walce z tłuszczem z brzucha. Ponadto, dodatkową zaletą może być utrata wagi. Jednakże, aby zmaksymalizować rezultaty, należy połączyć go ze zdrową dietą i ćwiczeniami fizycznymi.

Q. Czy kolagen powoduje tycie twarzy?

A. Nie. Kolagen nie spowoduje odkładania się tłuszczu wokół twarzy. Zamiast tego kolagen zapobiega wiotczeniu i utrzymuje twarz jędrną i pełną blasku.

Q. Czy kolagen może powodować senność?

A. Kolagen jest wyjątkowo bogaty w glicynę, neuroprzekaźnik hamujący, który uspokaja centralny układ nerwowy. Może pomagać w relaksacji i sprzyjać zasypianiu. Zawartość glicyny w kolagenie przygotowuje Cię do snu poprzez obniżenie temperatury ciała i pomaga Ci się zrelaksować.

Q. Jak sprawdzić, czy kolagen działa?

A. Można zauważyć widoczne zmiany w strukturze skóry. Ponadto można zaobserwować lepszy wzrost włosów, a paznokcie odzyskają swoją siłę. Może to potrwać od 8 do 12 tygodni, ale zmiany są łatwo zauważalne.

Q. Czy kolagen wywołuje biegunkę?

A. Biegunka jest niewielkim skutkiem ubocznym stosowania kolagenu. Jeśli przyjmujesz kolagen w nadmiernych ilościach, może on powodować rozstrój żołądka. Jednak szanse na wystąpienie biegunki po zażyciu kolagenu są stosunkowo niewielkie, jeśli przyjmuje się go z umiarem.

Q. Jak długo trwa działanie kolagenu?

A. Poprawę nawilżenia, elastyczności i gęstości skóry można zauważyć w ciągu 6 do 12 tygodni. Jest to jednak możliwe tylko w przypadku regularnego przyjmowania. Kolagen działa stosunkowo szybciej w łagodzeniu bólu, sztywności i bolesności.

Q. Czy suplementy kolagenowe są bezpieczne dla diabetyków?

A. Tak! Białko kolagenowe działa wyjątkowo dobrze na osoby chore na cukrzycę. Dodaje ono białko do diety bez wpływu na poziom cukru we krwi.

Q. Jak cukrzyca wpływa na kolagen?

A. Cukrzyca typu 1 może zmniejszyć odkładanie kolagenu o 40%. Zmniejsza syntezę kolagenu i powoduje jego degradację.

Q. Czy kolagen pomaga na insulinooporność?

A. Tak, przyjmowanie kolagenu poprawia wrażliwość na insulinę i zmniejsza insulinooporność. Dodatkowo glicyna obecna w kolagenie pozytywnie wpływa na zwiększenie wydzielania insuliny i blokuje wszelką oporność oraz stabilizuje poziom cukru we krwi.

Autor

Natasza Jakubowska

Redakcja dabrowskiejdieta.pl

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

E-mail: kontakt@dabrowskiejdieta.pl

Witaj na naszym blogu żywieniowym! Sprawdź nasze artykuły i porady dotyczące zdrowego odżywiania i zdrowych nawyków żywieniowych, a także wszelkiego rodzaju diety i porady zdrowotne. Zapraszamy do lektury!