Czy dieta 16:8 rzeczywiście pomaga schudnąć?

Czy dieta 16:8 naprawdę pomaga schudnąć?

Dieta 16:8 to dieta typu intermittent fasting, która ma dość proste założenie. Jesz w 8-godzinnym oknie, a następnie pościsz przez pozostałe 16 godzin dnia. Poza tym jest bardzo mało wytycznych - po prostu jedz "jak zwykle" w swoim 8-godzinnym oknie.

Podobnie jak w przypadku wielu diet typu intermittent fasting, istnieją dwa główne czynniki, które przyczyniają się do utraty wagi. Po pierwsze, krótsze okno przyjmowania pokarmu oznacza, że jesteś bardziej prawdopodobny, aby spożywać mniej kalorii. Wyeliminuje to również wspólne okna, w których ludzie mają tendencję do jedzenia nadmiaru pustych kalorii, na przykład późno w nocy.

Innym czynnikiem jest to, że post może poprawić funkcjonowanie hormonów. "Post może zwiększyć tempo metabolizmu, pomagając ci spalić więcej kalorii", wyjaśnia dietetyk Shannon Young. "Niższy poziom insuliny i wyższy poziom hormonu wzrostu, a także zwiększona ilość hormonu noradrenaliny może spowodować rozpad tkanki tłuszczowej i ułatwić jej wykorzystanie na energię".

Ostatecznie, głównym plusem 16:8 jest to, że jest łatwy do naśladowania i bardziej zrównoważony niż inne, bardziej restrykcyjne diety. "Ludzie zwykle uważają, że podejście 16:8 jest znacznie łatwiejsze do naśladowania niż konieczność ograniczenia dziennej ilości kalorii przez dłuższy czas", mówi Shannon.

Nie jest też w 100% konieczne przestrzeganie diety każdego dnia. "Większość ludzi decyduje się robić to codziennie i staje się to długoterminowym stylem życia, a nie dietą, podczas gdy inni wolą robić to tylko kilka dni w tygodniu, nadal widząc korzystne wyniki", mówi Shannon.

Jak zacząć?

Możesz wybrać dowolne ośmiogodzinne okno, które najbardziej ci odpowiada. Jeśli jesteś poranną osobą, która lubi śniadanie, możesz preferować okno od 9:00 do 17:00. Po prostu zjedz przekąskę lub wczesny obiad przed rozpoczęciem postu. Alternatywnie, jeśli wolisz jeść później w ciągu dnia, możesz wybrać pominięcie śniadania i jedzenie w oknie 12-8pm. Jedzenie tuż przed snem nie jest ogólnie zalecane, więc najlepiej nie wybierać okna "późno nocnego".

Poza tym, nie ma prawdziwych "zasad" na diecie 16:8 - chociaż powinieneś dążyć do spożywania zdrowych, zbilansowanych posiłków w oknie postu. Pomogą one podtrzymać cię podczas postu i dostarczą ci potrzebnych składników odżywczych!

Korzystne może być również zobowiązanie się do diety przez miesiąc, aby zobaczyć, czy działa dla ciebie, a następnie ponownie ocenić. "Najlepiej jest przestrzegać wzoru jedzenia intermittent fasting przez co najmniej jeden miesiąc, a następnie włączyć nowy wzór jedzenia do swojego stylu życia długoterminowego w oparciu o osobiste potrzeby i preferencje", radzi Shannon.

Ważne jest, aby podkreślić, że dieta 16:8 nie jest odpowiednia dla wszystkich i zawsze należy skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia przed rozpoczęciem. "Dieta 16:8 nie jest odpowiednia dla osób z warunkami, które wymagają jedzenia w regularnych odstępach czasu ze względu na zmiany metaboliczne spowodowane takimi czynnikami jak leki" - radzi Shannon. "Osoby z następującymi warunkami nie powinny stosować diety przerywanego postu: cukrzyca, zaburzenia odżywiania, które obejmują niezdrowe samoograniczenie (anoreksja lub bulimia nervosa), osoby przyjmujące leki, które wymagają przyjmowania pokarmu lub osoby w aktywnej fazie wzrostu, takie jak u nastolatków i kobiet w ciąży lub karmiących piersią".

Jak mówi powiedzenie, najlepsza dieta to ta, której się trzymasz. Dieta 16:8 ostatecznie ma to działające na jej korzyść. Jest to prosta i elastyczna dieta, więc możesz ją włączyć do swojego stylu życia.

Autor

Natasza Jakubowska

Redakcja dabrowskiejdieta.pl

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

E-mail: kontakt@dabrowskiejdieta.pl

Witaj na naszym blogu żywieniowym! Sprawdź nasze artykuły i porady dotyczące zdrowego odżywiania i zdrowych nawyków żywieniowych, a także wszelkiego rodzaju diety i porady zdrowotne. Zapraszamy do lektury!