Dlaczego twoja waga łazienkowa nie ma racji bytu

Zjadłeś ciężarówki jarmużu, aktywowałeś każdy migdał w domu i zrobiłeś tyle przysiadów, że ledwo możesz usiąść na swoim krześle biurowym. Potem wchodzisz na wagę po kilku tygodniach... tylko po to, by stwierdzić, że przytyłeś. Pierwszy krok: nie stresuj się!

Waga pokazuje nam tylko jedną rzecz - naszą ogólną wagę" - mówi dietetyk THR1VE Shannon Young. "Często, gdy wchodzisz na wagę, twoim zamiarem jest zmierzenie, ile straciłeś wagi w postaci tłuszczu. Jednak to, co ważysz, to wszystko, od tłuszczu, mięśni, wody, kości i każdego jedzenia, które zjadłeś. Tak wiele czynników może przekrzywić liczbę na wadze, co oznacza, że pod koniec dnia trudno jest uzyskać dokładną liczbę."

Dla jednego, że trening siłowy może łatwo wpłynąć na twoją wagę. "Mięśnie są bardziej gęste niż tłuszcz, więc zajmują mniej miejsca - oznacza to, że możesz być w mniejszym rozmiarze spodni, ale nadal nie być lżejszym na wadze" - zaznacza Young. "Inne czynniki, które mogą wpłynąć na Twoją wagę, to zatrzymanie wody, jeśli zjadłeś duży posiłek lub jeśli jesteś odwodniony. Kobiety mogą również zyskać nadmierną wagę (około 1-3 kg) podczas cyklu menstruacyjnego z powodu zatrzymania płynów i wody."

Przy tak wielu czynnikach wpływających na Twoją wagę, powszechnie stosowany wskaźnik masy ciała (BMI) również może być niedokładny. BMI wykorzystuje Twoją wagę i wzrost, aby ocenić, czy jesteś w zdrowym przedziale wagowym. Może on być przydatny jako ogólny przewodnik, ale nie uwzględnia masy mięśniowej ani miejsca na ciele, w którym przechowujesz tłuszcz.

Procent tłuszczu w organizmie

Jeśli więc nie możesz polegać na wadze, na jakie pomiary powinieneś zwrócić uwagę, aby określić, czy jesteś zdrowy? Twój procent tłuszczu w ciele może być pomocny. "To dobry wskaźnik ogólnego stanu zdrowia", mówi Young. "Ludzie z wysoką zawartością tłuszczu w ciele są narażeni na zwiększone ryzyko chorób serca, udarów, cukrzycy typu 2, depresji, problemów z oddychaniem, a nawet niektórych form raka. Obniżenie ogólnego procentu tłuszczu w ciele poprawi twoje zdrowie."

Procentowa zawartość tłuszczu w ciele jest prawdopodobnie lepszym wskaźnikiem zdrowia i ryzyka chorób niż BMI. Na przykład nowe badania przedstawione w tym roku na konferencji American Association For Cancer Research wykazały, że wśród kobiet po menopauzie z "normalnym" BMI, te z wyższym poziomem tkanki tłuszczowej miały zwiększone ryzyko wystąpienia inwazyjnego raka piersi.

Kluczowe jest, aby zauważyć, że tkanka tłuszczowa jest czymś więcej niż tylko dodatkową wyściółką. "Nadmiar kalorii jest przechowywany jako tkanka tłuszczowa - działa wtedy jako magazyn energii, która nie została jeszcze wykorzystana przez organizm" - wyjaśnia Young. Tłuszcz w organizmie można podzielić na niezbędne i nieistotne kategorie. "Niezbędna tkanka tłuszczowa odpowiada za regulację temperatury ciała, optymalne funkcjonowanie i amortyzację narządów wewnętrznych, jest miejscem przechowywania niektórych witamin, głównym składnikiem tkanki mózgowej i awaryjnym źródłem energii podczas choroby" - mówi Young. "Twój ogólny procent określi, co jest niezbędne".

Podczas gdy zdrowy procent tłuszczu w ciele może się różnić, sprawdź ten wykres z naszego protokołu THR1VE jako ogólny przewodnik. Możesz uzyskać ten pomiar łatwo z DEXA lub InBody Scan, dostępne w wielu siłowniach, a nawet niektórych centrach handlowych.

Zastanawiasz się dlaczego procenty u kobiet są wyższe? Kobiety naturalnie noszą więcej tłuszczu, głównie z powodu hormonów. "Estrogen zmniejsza zdolność kobiety do spalania większej ilości energii niż mężczyźni" - mówi Young. "Niektóre hormony napędzają odkładanie tłuszczu głównie wokół miednicy, pupy i ud, a ten specyficzny tłuszcz jest korzystny podczas ciąży".

Rozmiar talii

Rozmiar talii może być również naprawdę pomocnym wskaźnikiem ogólnego stanu zdrowia - i jest łatwy do zmierzenia. "Ludzie z większymi taliami są narażeni na większe ryzyko chorób związanych ze stylem życia niż ludzie, którzy mają szczuplejsze talie. Ta "otyłość brzuszna" jest również związana ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu 2 i chorób sercowo-naczyniowych" - mówi Young. Dzieje się tak, ponieważ pomiar talii jest wskaźnikiem ilości szkodliwego "tłuszczu trzewnego", który pokrywa kluczowe organy, takie jak wątroba, trzustka i serce.

Badanie przeprowadzone przez Imperial College London wykazało, że posiadanie dużej talii może niemal podwoić ryzyko przedwczesnej śmierci, nawet jeśli wskaźnik masy ciała (BMI) mieści się w normie. Inne badanie w Canadian Medical Association Journal wykazało, że rozmiar talii może być czynnikiem ryzyka dla przewlekłej obturacyjnej choroby płuc - termin określający choroby płuc, które uniemożliwiają prawidłowe oddychanie. Badanie z 2016 roku wykazało również, że obwód talii jest lepszym predyktorem chorób serca niż BMI, wśród pacjentów z cukrzycą typu 1 lub 2.

Aby zmierzyć swoją talię, znajdź punkt środkowy między dolną częścią żeber a biodrami. Zrób normalny wydech, a następnie użyj taśmy mierniczej, aby sprawdzić rozmiar swojej talii. Powinna być ona dopasowana, ale nie powinna Cię ściskać. Mężczyźni powinni mierzyć się poniżej 94 cm, a kobiety poniżej 80 cm. Oczywiście istnieje kilka przypadków, w których pomiar talii nie jest dokładny, np. w ciąży, w przypadku szczególnych schorzeń i w przypadku niektórych grup etnicznych.

Jak wyglądasz i jak się czujesz

Ostatecznie, najlepszym wyznacznikiem zdrowia będzie to, jak wyglądasz i jak się czujesz. Jeśli rozpoczynasz nową dietę lub program życia, zdjęcia przed i po mogą być szczególnie przydatne. Są one dobrym, obiektywnym miernikiem postępów. Badanie z 2016 roku przeprowadzone przez Uniwersytet w Alicante wykazało, że robienie cotygodniowych zdjęć postępów utrzymywało dietetyków w stanie większej motywacji, dzięki czemu częściej osiągali oni swoją docelową wagę. Weź również pod uwagę, jak się czujesz na co dzień. Zwróć uwagę na swój poziom energii, jakość snu i jasność umysłu. Może to subiektywne odczucia, ale są one kluczowymi, holistycznymi wyznacznikami zdrowia.

Oczywiście, waga może być bardzo ogólnym wskaźnikiem postępu, jednak jest to stosunkowo surowy pomiar. "Nie wierzę, że naprawdę istnieje potrzeba ważenia się na prostej skali" - podsumowuje Young. "Wahania wagi mogą być spowodowane przez tak wiele czynników i nie dają prawdziwego wskaźnika wyników. Zawsze zalecałbym robienie zdjęć postępu i używanie prostych narzędzi, takich jak taśma miernicza, zanim staniesz na wadze." Do zobaczenia, wagi!

Autor

Aleksandra Bluszcz

Redakcja dabrowskiejdieta.pl

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

E-mail: kontakt@dabrowskiejdieta.pl

Witaj na naszym blogu żywieniowym! Sprawdź nasze artykuły i porady dotyczące zdrowego odżywiania i zdrowych nawyków żywieniowych, a także wszelkiego rodzaju diety i porady zdrowotne. Zapraszamy do lektury!