Depresja jest zaburzeniem nastroju występującym u wielu ludzi na całym świecie. Wiąże się z uczuciem gniewu, smutku lub straty, które mogą w znacznym stopniu wpływać na codzienne czynności. W tym artykule omówiono depresję, jej przyczyny, objawy, ryzyko oraz sposoby przezwyciężania tego stanu.
Podczas epizodu depresyjnego osoba może doświadczać stanu żałoby, w którym wszystko wydaje się nudne, przyjemne emocje zanikają, a radosne wspomnienia rozpływają się. Przyczyną depresji może być kilka czynników. Na przykład, trauma z dzieciństwa, choroby, historia rodziny, poziom hormonów, skład chemiczny mózgu, ból, stres, problemy finansowe itp. to niektóre z głównych przyczyn.
To zaburzenie nastroju może być ryzykowne, ponieważ może wywoływać uczucia samobójcze oraz uniemożliwiać osiągnięcie produktywności i pozytywnego nastawienia. Pozytywną stroną jest jednak to, że można przezwyciężyć ten stan umysłu. Jest to jednak proces powolny i wymaga czasu. Dzięki wsparciu i opiece można zwalczyć ten stan. Istnieją konkretne kroki, które terapeuta może doradzić w walce z depresją. Omówmy je razem.
Co to jest depresja?
Depresja znana jest także jako duże zaburzenie depresyjne. Jest to dość powszechna, ale poważna choroba, która może mieć negatywny wpływ na ogólny stan zdrowia. Powoduje ona zmiany w zachowaniu, sposobie myślenia i odczuwania.
Osoba cierpiąca na depresję może odczuwać brak zainteresowania, co może prowadzić do poczucia smutku i nieszczęścia. Może to prowadzić do problemów zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych. Nie należy jednak mylić żałoby z depresją lub odwrotnie. W stanie żałoby można jedynie zauważyć spadek pozytywnych uczuć. Z drugiej strony, w depresji stale odczuwa się smutek, gniew lub jedno i drugie. Jest to jednak choroba uleczalna.
Jeśli uważasz, że cierpisz na to zaburzenie depresyjne, ale nie jesteś tego pewien, powinieneś sprawdzić, czy masz jego objawy.
Objawy depresji
W fazie depresji można zauważyć u siebie obniżony nastrój (uczucie pustki, rozdrażnienia, smutku itp.) lub brak zainteresowania jakimikolwiek czynnościami. Jeśli taki stan trwa codziennie przez co najmniej dwa tygodnie lub dłużej, z co najmniej czterema lub więcej objawami, konieczne może być szukanie profesjonalnej pomocy.
Może wystąpić wiele innych objawów, takich jak poczucie beznadziejności, niska samoocena, poczucie winy, niski poziom energii itp. Sprawdźmy, jakie są różne objawy depresji.
Objawy ogólne
- Częstsze płacze
- Poczucie bezwartościowości, beznadziejności, pesymizm
- Ciągłe uczucie niepokoju, pustki lub smutku
- Brak zainteresowania zajęciami (nawet ulubionym hobby)
- Problemy z zapamiętywaniem, podejmowaniem decyzji i koncentracją.
- Wolne mówienie i brak aktywności
- Niski poziom energii lub zmęczenie
- Zmiany w wadze lub apetycie
- Ciągłe złość, irytacja, zmartwienie lub rozdrażnienie
- Trudności w planowaniu snu
- Myśli o samobójstwie, śmierci lub samookaleczaniu się.
W poniższych punktach można również rozpoznać inne objawy.
Objawy depresji u dorosłych
- Smutek, pustka lub poczucie beznadziejności
- Drażliwość, złość, niepokój, agresywność lub niepokój
- Problemy z koncentracją, skupieniem uwagi, powolne mówienie i trudności z wykonywaniem zadań
- Objawy fizyczne, takie jak bóle głowy, zmęczenie lub problemy z trawieniem
- Brak sprawności seksualnej lub pożądania seksualnego
- Nadmierna senność, niespokojny sen, mniejsza ilość snu lub bezsenność
- Brak zainteresowania zajęciami (w tym ulubionymi), nadmierne spożywanie alkoholu, myśli samobójcze, zażywanie narkotyków, angażowanie się w ryzykowne działania
- Zwiększone zmęczenie, zmiany wagi, spadek energii
- Wzmożone skurcze, zmiany apetytu, bóle głowy, ból lub bóle
- utrata zainteresowania jakąkolwiek działalnością, myśli samobójcze, brak towarzyskości
Symptomy u nastolatków
- Oddalenie się od przyjaciół i rodziny
- Staje się aspołeczny
- Ciągłe niepokojenie się (np. niemożność zachowania spokoju i bezruchu)
- Poczucie winy, beznadziejności, bezwartościowości lub braku nadziei
- Myślenie, że przyszłość jest beznadziejna
- Duża wrażliwość na porażkę lub odrzucenie
- Potrzeba ciągłego upewniania się
- Obniżone poczucie własnej wartości
- Samokrytycyzm, obwinianie siebie lub koncentrowanie się na niepowodzeniach z przeszłości
Objawy u dzieci
- Gwałtowne zmiany nastroju, płacz, drażliwość lub złość
- Trudności lub zmiany w cyklu snu
- Unikanie przyjaciół, rodziny i rodzeństwa
- Sprawianie kłopotów w szkole, unikanie szkoły, samookaleczanie się, myśli samobójcze
- Utrata energii, problemy z trawieniem, przyrost lub utrata wagi, zmiany apetytu
- Zmiany w ocenach lub osiągnięciach szkolnych
Rodzaje depresji
Istnieje kilka rodzajów depresji.
Do
najczęstszych należą:
1. Dep
resja
dużaOsoby
cierpiące na depresję dużą mogą odczuwać ciągły smutek i brak zainteresowania najbardziej lubianymi czynnościami. Ten typ jest zwykle leczony za pomocą psychoterapii i leków.
2.
Uporczywe zaburzenie
depresyjneUporczywe
zaburzenie depresyjne lub dystymia charakteryzuje się objawami, które mogą utrzymywać się co najmniej przez dwa lata. Osoby cierpiące na to zaburzenie prawdopodobnie doświadczą kilku epizodów dużej depresji i mają łagodniejsze objawy.
3. Zaburzenie dwubiegunoweW większości
przypadków
osoby cierpiące na to zaburzenie wykazują objawy ostrej depresji. Z tego powodu dość trudno jest odróżnić zaburzenie dwubiegunowe od depresji. Zaburzenie dwubiegunowe to zaburzenie nastroju, które prowadzi do zmian energii, nastroju, koncentracji, aktywności, wykonywania zadań itp.
4. Depresja psychotyczna
Depresja psychotyczna jest podtypem dużej depresji, która występuje, gdy ciężka choroba depresyjna obejmuje objawy psychozy. Mogą to być na przykład halucynacje (np. słyszenie głosu mówiącego, że jest się do niczego lub bezwartościowym), urojenia (silne poczucie bezwartościowości, porażki lub grzechu) lub inne oderwanie od rzeczywistości.
Dane wskazują, że depresja psychotyczna dotyka około czterech na tysiąc osób. Stan ten może stać się poważny i wymagać hospitalizacji. Niektóre badania wskazują również, że 25% pacjentów hospitalizowanych z powodu depresji cierpi również na depresję psychotyczną.
5. Depresja
poporodowaDoświadczają jej kobiety po ciąży i po por
odzie.
Nazywana jest również baby blues. Kobiety doświadczają zmian nastroju po urodzeniu dziecka. Te zmiany nastroju wynikają z ponownego dostosowania poziomu hormonów. Depresja poporodowa, znana również jako depresja poporodowa, jest bardziej nasilona i może trwać miesiącami, a nawet latami. Nie występuje ona z jednej przyczyny. Kobiety, które przechodzą przez ten typ depresji, wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej.
Chociaż objawy depresji poporodowej różnią się w zależności od osoby, istnieją pewne symptomy, które pozostają stałe, takie jak złość, poczucie winy, wahania nastroju, niepokój, utrata apetytu itp.
5. Poważne zaburzenie depresyjne o podłożu sezonowymTen
typ depresji
ludzie
rozpoznają również jako S.A.D., czyli sezonowe zaburzenie afektywne. Występuje ona, gdy zmiany sezonowe pojawiają się zimą lub jesienią, co prowadzi do zmniejszenia ilości światła dziennego. Osoby mieszkające w krajach, w których występują ostre lub długie zimy, mają tendencję do zapadania na ten rodzaj depresji.
Przyczyny depresji
Przyczyn tego stanu może być kilka. Mogą to być okoliczności, których nie da się uniknąć, lub problemy biologiczne. Niektóre z najczęstszych przyczyn depresji to:
1. Zmiany hormonalne:
U kobiet depresja może wystąpić z powodu zmian hormonalnych. Hormonami tymi są estrogen i progesteron. Może ona wystąpić w różnych sytuacjach, takich jak okres poporodowy, cykl menstruacyjny, menopauza, perimenopauza itp. Wszystkie te czynniki mogą zwiększać ryzyko zachorowania na depresję.
2. Chemia
mózguZaburzenia
równowagi
chemicznej
,
które mogą mieć miejsce w różnych częściach mózgu, mogą również powodować depresję. Takie zaburzenia równowagi występują w częściach, które zarządzają snem, myślami, apetytem, nastrojem i zachowaniem.
3. Historia rodzinyJeśli
członkowie Twojej rodziny cierpieli wcześniej na depresję lub inne zaburzenia nastroju, istnieje prawdopodobieństwo, że Ty także możesz na nie zachorować.
4. Trauma z dzieciństwaPewne
wydarzenia z dzieciństwa lub trauma z przeszłości mogą prowadzić do depresji, wpływając na sposób, w jaki organizm reaguje na różne sytuacje, takie jak stres czy strach
.
5.
Choroby
medyczneBadania
wykazują, że kilka chorób medycznych może prowadzić do depresji. Na przykład, jeśli ktoś przechodzi przez poważny problem zdrowotny, taki jak rak, zawał serca lub udar, może popaść w stan depresji. Ponadto depresję może wywołać kilka chorób, takich jak niedoczynność tarczycy, choroba Parkinsona itp.
6. StresPoważne
lub stresujące wydarzenia życiowe mogą również prowadzić do depresji. Na przykład sytuacje stresowe, takie jak trauma, złe relacje, problemy finansowe, znęcanie się, opieka nad osobami starszymi lub dziećmi czy utrata bliskiej osoby.
Czynniki ryzyka depresji
Zagrożenia genetyczne:
Osoby, u których w rodzinie występowała depresja, są najbardziej narażone na jej wystąpienie. Podobnie, jeśli sam cierpisz na depresję, możesz przekazywać ją kolejnym pokoleniom.
Płeć:
Badania wykazują, że kobiety są bardziej narażone na ryzyko wystąpienia dużej depresji niż mężczyźni. Ponadto osoby transpłciowe i inne osoby należące do społeczności LGBTQ+ są bardziej narażone na depresję niż osoby cispłciowe. Wszystko to jest spowodowane stygmatyzacją i dyskryminacją społeczną.
Leki:
Niektóre leki mogą mieć wpływ na zwiększenie ryzyka zachorowania na depresję. Do leków tych należą kortykosteroidy, hormonalne środki antykoncepcyjne, beta-blokery itp.
Niedobór witaminy D:
Badania wykazują, że witamina D odgrywa również rolę w depresji. Istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia depresji w przypadku obniżonego poziomu witaminy D w organizmie człowieka.
Status społeczny:
Jeśli dana osoba ma problemy finansowe lub ma niższy poziom społeczny ze względu na klasę, może być narażona na duże ryzyko popadnięcia w depresję. Czynniki takie jak stres i styl życia mogą działać jak wyzwalacze, które wywołują depresję.
Choroby medyczne:
Wiele przewlekłych chorób może prowadzić do depresji. Badania wykazują, że nawet 25% osób chorych na raka może cierpieć na depresję. To samo dotyczy osób cierpiących na choroby serca - u nich ryzyko zachorowania na depresję jest dwukrotnie większe niż u osób, które nie chorują na serce.
Leczenie depresji
Ludzie mają tendencję do tłumienia depresji za pomocą różnych środków, takich jak zwiększone spożycie alkoholu, zażywanie narkotyków, wytrwałość, a niektórzy nawet sięgają po leki ziołowe. Jeśli jednak depresja utrzymuje się przez dłuższy czas lub jest poważna, najlepszym sposobem jest skorzystanie z pomocy lekarskiej.
Specjaliści zajmujący się zdrowiem psychicznym mogą pomóc w postawieniu właściwej diagnozy i leczeniu depresji. Co więcej, wczesne rozpoznanie i leczenie może pomóc w przezwyciężeniu wczesnych objawów depresji.
1. Leki na depresjęLeki przeciwdepresyjne
mogą być pomocne w leczeniu umiarkowanych i ciężkich stadiów depresji.
Inhibitory monoaminooksydazy (MAOI)
- Atypowe leki przeciwdepresyjne
- SSRI lub selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny
- Trójcykliczne leki przeciwdepresyjne
- SNRI lub selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny
Eksperci uważają, że jedną z głównych przyczyn depresji jest brak równowagi chemicznej w mózgu, np. serotoniny, co oznacza, że nerwy nie otrzymują prawidłowo sygnałów. Leki przeciwdepresyjne mogą pomóc w zwiększeniu poziomu tych substancji chemicznych w mózgu, aby mógł on funkcjonować w lepszy sposób.
Działania niepożądane: SNRI i SSRI mogą wywoływać określone skutki uboczne, takie jak biegunka, nudności, niskie ciśnienie krwi, zaparcia, wysypka, utrata wagi, zaburzenia funkcji seksualnych, bezsenność, zawroty głowy, drżenie itp.
Co więcej, leki przeciwdepresyjne mogą również prowadzić do myśli samobójczych w momencie rozpoczęcia ich stosowania. Dlatego lepiej jest stosować leki przepisywane przez lekarzy i szukać wsparcia u swoich bliskich, przyjaciół/członków rodziny, aby sobie z tym poradzić.
2. PsychoterapiaUporanie
się z
negatywnymi uczuciami i radzenie sobie z depresją może być łatwiejsze, jeśli skorzysta się z pomocy terapeuty. Są to profesjonaliści przeszkoleni w udzielaniu pomocy i wskazówek dotyczących regulowania emocji i radzenia sobie z negatywnymi myślami.
Badania wykazują, że psychoterapia może być pomocna w leczeniu depresji. Nazywa się ją także "terapią rozmowną". W ramach tej terapii przeszkolony terapeuta rozmawia z pacjentem, identyfikuje jego problemy i pomaga mu radzić sobie z pewnymi czynnikami wpływającymi na jego zdrowie psychiczne. Istnieją różne rodzaje psychoterapii, takie jak:
- Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) pozwala dowiedzieć się, jakie niezdrowe myśli wywołują reakcje, szkodliwe zachowania i przekonania na swój temat. Dzięki małym zadaniom opartym na samopomocy uzyskasz samoświadomość, która pomoże Ci zmienić negatywne myśli na pozytywne.
- Terapia psychodynamiczna pozwala na radzenie sobie z codziennym życiem poprzez terapię rozmową.
- Dialektyczna terapia behawioralna (DBT) jest powiązana z CBT i koncentruje się na akceptowaniu nieprzyjemnych myśli, zachowań, uczuć, walidacji itp. zamiast na walce z nimi.
3. Terapia światłemObjawy
depresji i regulację nastroju można poprawić także poprzez naświetlanie białym światłem. Jeśli cierpisz na chorobę afektywną sezonową (zaburzenie depresyjne o przebiegu sezonowym), terapia światłem może okazać się pomocna.
4. Terapia elektrokonwulsyjnaTen
rodzaj leczenia może pomóc pacjentom z ciężką depresją lub depresją, której inne metody leczenia nie są w stanie wyleczyć. W trakcie tego leczenia pacjent otrzymuje środek znieczulający, który usypia go na około 5-10 minut. Następnie przez pewien czas (sekundy) podawane są krótkie impulsy elektryczne.
Naturalne środki zaradcze i porady dotyczące stylu życia
Określone naturalne środki zaradcze mogą pomóc w zmniejszeniu objawów depresji. Spożywanie takich składników odżywczych jak kwasy tłuszczowe Omega 3, kwasy foliowe i magnez może pomóc w zmniejszeniu objawów depresji. Ponadto, prowadzenie zdrowego stylu życia pozwoli Ci stać się bardziej pozytywnym człowiekiem. Pomoże Ci w tym stosowanie się do poniższych wskazówek.
1. Unikaj alkoholuPicie
alkoholu może na jakiś czas złagodzić problemy, ale nie pomoże Ci poradzić sobie z depresją. Zawiera on substancje, które mogą nasilić objawy lękowe i pogłębić depresję.
2. Regularne ćwiczenia
fizyczne Regularne ćwiczenia fizyczne pozwolą
Ci być aktywnym, a Twój organizm będzie bardziej wydajny. Ponadto, im większa aktywność fizyczna, tym mniej objawów depresji.
Dzięki ćwiczeniom organizm będzie wytwarzał więcej endorfin (substancji chemicznych uśmierzających ból i poprawiających nastrój), co poprawi samopoczucie i pomoże w naturalnym leczeniu depresji. Dlatego też należy codziennie wykonywać około 30 minut ćwiczeń fizycznych.
3. SamoopiekaDbanie
o siebie
zmniejsza objawy depresji. W tym celu można zacząć od zajęcia się swoim ulubionym hobby, zdrowego odżywiania się, odpowiedniej ilości snu itp.
4. Wyznacz graniceNie
mieszaj życia zawodowego z prywatnym. Może cię to przytłoczyć i spowodować natłok myśli i stres, które automatycznie mogą pogłębić depresję. Zamiast tego należy zachować równowagę między pracą a życiem prywatnym.
Żywność i dieta
Należy spożywać mniej żywności przetworzonej lub zawierającej cukier. Żywność ta może prowadzić do problemów zdrowotnych. Jak wynika z badania przeprowadzonego w 2019 roku, żywność ta może nawet prowadzić do problemów ze zdrowiem psychicznym u młodych dorosłych.
Możesz zachować zdrowie i zmniejszyć objawy depresji dzięki poniższym produktom spożywczym:
- Pokarmy zawierające selen, takie jak orzechy brazylijskie, pełne ziarna lub owoce morza, mogą pomóc w zmniejszeniu niepokoju i poprawie nastroju.
- Zgodnie z badaniami, żywność zawierająca witaminę D, taka jak wzbogacone produkty mleczne, tłuste ryby, jaja, wątroba wołowa itp. może pomóc w łagodzeniu objawów depresji.
- Kwasy tłuszczowe omega-3 pomagają w leczeniu zaburzeń depresyjnych, ponieważ poprawiają funkcjonowanie mózgu i pomagają w ochronie komórek nerwowych poprzez zachowanie osłonki mielinowej. Ich dobrym źródłem są orzechy włoskie, ryby zimnowodne, takie jak tuńczyk, sardynki, łosoś, makrela, nasiona chia, olej lniany i siemię lniane.
- Żywność zawierająca przeciwutleniacze może pomóc w usuwaniu wolnych rodników (produktów odpadowych w organizmie), a nawet w stresie oksydacyjnym. W rezultacie zmniejsza to objawy choroby. Przeciwutleniacze zawierają świeże pokarmy pochodzenia roślinnego, takie jak jagody, soja, warzywa itp.
- Witamina B może pomóc w zarządzaniu i ochronie układu nerwowego i mózgu, co zmniejsza ryzyko nasilenia objawów zaburzeń nastroju. Dlatego też należy spożywać więcej mięsa, jaj, owoców morza, mleka, ciemnych warzyw liściastych, fasoli itp.
- Osoby cierpiące na depresję mają niski poziom cynku. Z kolei zwiększony poziom cynku może pomóc w lepszym działaniu leków przeciwdepresyjnych. Dlatego należy spożywać pokarmy bogate w cynk, takie jak fasola, mięso, garnki, pestki dyni itp.
- Powinieneś także spożywać pokarmy bogate w białko, takie jak indyk, tuńczyk i ciecierzyca, ponieważ pomagają one w wytwarzaniu serotoniny (hormonu dobrego samopoczucia).
Test na depresję
Pracownik służby zdrowia może pomóc w rozpoznaniu depresji na podstawie oceny psychologicznej i objawów. Zazwyczaj zadaje on pytania dotyczące stanu zdrowia pacjenta:
- Apetyt
- Nastrój
- Wzorce snu
- Myśli
- Poziom aktywności
Pracownik medyczny może również wykonać pewne badania, ponieważ depresja może być również związana z innymi problemami zdrowotnymi, takimi jak niedobór witaminy D i problemy z tarczycą. Jeśli więc czujesz, że masz objawy depresji, a Twój nastrój nie ulega poprawie, powinieneś poszukać profesjonalnej pomocy.
Wnioski
Depresja jest chorobą powszechnie występującą na całym świecie. Z badań przeprowadzonych przez WHO wynika, że na depresję cierpi około 280 milionów ludzi na całym świecie. Jest to zaburzenie nastroju, które może powodować poczucie, że życie nie jest warte przeżycia.
Istnieje kilka metod leczenia, zarówno medycznych, jak i naturalnych. Jednak w przypadku łagodnych lub ciężkich objawów depresji lepiej zwrócić się o pomoc do specjalisty. Lekarze mogą przygotować różne plany leczenia, które mogą pomóc w złagodzeniu objawów depresji i wyjściu z niej.
Autor
Natasza Jakubowska
Redakcja dabrowskiejdieta.pl
Polecamy
Najnowsze
Spożywanie tych pokarmów po treningu może zwiększyć Twoje wyniki
Rozbiłeś sesję na siłowni i potrzebujesz pożywienia. Jasne, wszyscy wiemy, że duża porcja frytek nie jest idealna, ale spośród wielu... [...]
Komentarze (0)